Ekologiczne wypełniacze do paczek
Ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych problemów, przed którym stoi wciąż rozwijająca się branża e-commerce. Jak pokazują statystyki, handel internetowy produkuje tony plastikowych odpadów dziennie, nie mówiąc o śladzie węglowym pozostawionym przez różne środki transportu (samochody ciężarowe, samoloty czy kontenerowce).
Zielony e-commerce jest więc nie tylko szansą, ale koniecznością dla wszystkich handlowców.
E-commerce w Polsce
Rośnie świadomość konsumentów. We wspólnym raporcie Gemius, Polskich Badań Internetu oraz IAB Polska - E-Commerce w Polsce 2023 [1] - 42 procent ankietowanych zadeklarowało, że wpływ formy dostawy na środowisko ma dla nich znaczenie. Dlatego aż 82 procent kupujących wybiera dostawę do paczkomatu. Dodatkowo 67 procent respondentów docenia wykorzystanie ekologicznych opakowań, natomiast dla 58 procent liczy się możliwość korzystania z wielorazowych kartonów podczas zwrotów. Zmiany są szczególnie istotne dla grupy osób poniżej 24. roku życia. Młodzież ma największe pojęcie o światowych trendach proekologicznych. To oni najczęściej zwracają uwagę na problem ograniczenia śladu węglowego, stawiając na transport samochodami elektrycznymi.
Zakupy online wpływają na środowisko w trzech obszarach - opakowania, transport i zwroty.
Transport w e-commerce dąży przede wszystkim do optymalizacji. Kluczowym czynnikiem tego procesu jest wybieranie jak najkrótszych tras, ograniczając przy tym liczbę przejechanych kilometrów i tzw. pustych przejazdów. Tutaj ważną rolę odgrywają logistycy i inni specjaliści od transportu. Kolejny ważnym krokiem wydaje się inwestycja w zieloną flotę. Już teraz większość firm kurierskich ma w swojej flocie elektryczne samochody dostawcze. Ich widok na ulicach dużych polskich aglomeracji jest czymś zupełnie normalnym.
Największym problemem handlu online jest natomiast kwestia zwrotów opakowań. Jak informowaliśmy w naszym poprzednim blogu o taśmach papierowych, prawie 30 procent paczek w sprzedaży internetowej podlega zwrotowi. W samej Polsce dziennie dostarczanych jest około 2 milionów przesyłek. Największy wzrost datuje się na okres świąt Bożego Narodzenia, kiedy kurierzy codziennie dostarczają nawet kilkanaście milionów paczek. Taki stan rzeczy powoduje, że ilość odpadów powiększa się w zastraszającym tempie.
Z rozwiązaniem przychodzi kwestia ekologicznych opakowań. Coraz częściej sprzedawcy wykorzystują opakowania z materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Popularnością zdobywają taśmy papierowe, które skutecznie zastępując te syntetyczne. Kolejną ciekawostką są ekologiczne wypełniacze do paczek, w których produkcji wyspecjalizowana jest marka Bublaki.
W tym artykule przyjrzymy się przede wszystkim papierowym plastrom miodu.
Czym można wypełnić paczkę?
Obecnie na rynku dostępne są przeróżne wypełniacze do paczek. Niestety wciąż sporą popularnością cieszą się materiały syntetyczne, które nie są obojętne dla środowiska, np. folie bąbelkowe. Pewnym rozwiązaniem wydają się specjalne poduszki powietrzne, najczęściej produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Natomiast z materiałów biodegradowalnych jednymi z najlepszych opcji są pianki albo kukurydziane chrupki, tzw. skropak, który rozpuszczają się pod wpływem wody. Kolejną ciekawą opcją jest papier przypominający wyglądem plaster miodu.
Papier à la plaster miodu to papier, który swoim wyglądem przypomina prawdziwe plastry miodu, jakby wyciągnięte prosto z pszczelego ula. Jest wykonany z ekologicznych materiałów, będąc w 100 procentach biodegradowalny. Papier wyróżnia się wytrzymałością dzięki wykonaniu z mocnych materiałów.
Najważniejsze cechy plastrów miodu:
Ochrona produktu: Mimo niepozornego wyglądu, papier nacinany wyróżnia się dużą wytrzymałością. Dodatkowo świetnie amortyzuje wibracje, na które narażone są paczki w trakcie transportu.
Ochrona środowiska: Plaster miodu wykonany jest w 100 procentach biodegradowalnych materiałów. Dzięki temu po zużyciu papieru można poddać go procesowi recyklingu, co pomaga ochronić środowisko naturalne.
Magazynowanie: Papier nacinany sprzedawany jest w rolkach, dlatego bardzo łatwo przechowuje się go nawet w małych magazynach wysyłkowych.
Korzystna oferta: Plaster miodu cechuje się dużą wydajnością. Nie potrzeba zbyt wiele materiału, żeby skutecznie ochronić produkt podczas transportu. W połączeniu z konkurencyjną ceną papier nacinany jest bardzo korzystnym wyborem dla sprzedawców e-commerce.
Wygląd: Papier nacinany charakteryzuje się estetycznym wyglądem, kojarzącym się jednoznacznie ze światowymi ekotrendami.
Jaki plaster miodu wybrać?
Na stronie internetowej bublaki.pl znajdziesz papier w różnych wersjach.
Papier nacinany plaster miodu dostępny jest w standardowych rolkach o różnej długości: 30, 50, 100 oraz 250 metrów. Niektóre rolki różnią się między sobą wysokością o kilka centymetrów, niezmienna jest gramatura papieru - 80 g/m2, co świadczy o jego wytrzymałości. Fanom bardziej designerskiego wyglądu przypasuje papier w kolorze białym, czarnym lub czerwonym.
Papier pakowy plaster miodu dostępny jest także w formie elastycznej torby ochronnej, co pozwala zabezpieczyć produkty o nietypowym kształce, np. butelki, ceramiki czy posążku. Pierwszy z nich ma wysokość 44 centymetrów, natomiast drugi mierzy 22 centymetry.
Jeśli jesteś początkującym sprzedawcom albo dużym przedsiębiorstwem e-commerce, to możesz zaopatrzyć się w ręczny dyspenser do papieru plaster miodu BM-PHD01. Takie urządzenie pomoże Ci pakować szybko i skutecznie, a przy okazji w pełni zabezpieczyć produkt podczas transportu.
Ręczny dyspenser zbudowany jest na metalowej konstrukcji, co gwarantuje jego wytrzymałość i trwałość. Urządzenie ma przy tym kompaktowe wymiary (630 x 200 x 210 mm). Dlatego nie zajmie dużo miejsca na stanowisku pracy, jednocześnie organizując przestrzeń wokół. Specjalne nóżki na przyssawki zapewnią doskonałą stabilność.
Dyspenser z dodatkową gilotyną umożliwia jeszcze szybsze i bardziej precyzyjne cięcie papieru. Dzięki niemu obniżysz koszty operacyjne, zwiększając efektywność pakowacza.
Podsumowanie
Podsumowując, zakupy online generują mnóstwo plastikowych odpadów i powiększają ślad węglowy, choć zaangażowane w tę gałąź gospodarki firmy próbują zadbać o środowisko naturalne. Transport w e-commerce dąży do ograniczenia liczby przejechanych kilometrów i wprowadza elektryczne pojazdy. Natomiast zwroty wykonywane są w paczkach wielokrotnego użytku, a niektórzy sprzedawcy pozwalają na zwracanie niechcianych produktów bez żadnego opakowania.
Coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, zwraca uwagę ochronę środowiska i wybiera proekologiczne opcje. Dlatego ekologiczne wypełniacze do paczek mogą w niedługim czasie zrewolucjonizować światowy rynek e-commerce. Jedną z najlepszy opcji dostępnych na rynku jest papierowy plaster miodu, czyli papier z nacięciami przypominającymi plaster miodu. Ma kilka zalet: jest lekki, wytrzymały i dobrze przedmiot podczas transportu. To czyni go przyjaznym dla środowiska zamiennikiem dla syntetycznych wypełniaczy.